לפני שחותמים - מתכננים!

החלטתם לקנות בית - בשעה טובה! רגע לפני שמתחילים, כמה דברים חשובים שצריך לקחת בחשבון כדי להגשים את החלום בלי לפשוט את הרגל.

בחירת נכס למגורים היא החלטה שלא מקבלים כל יום. לכן, לפני שניגשים לכל מהלך מחייב (חתימה על חוזה מכר, חתימה עם הסכם הלוואת משכנתא וכו'), חייבים לעצור לבדוק היטב האם אנחנו נמצאים במקום הנכון בזמן הנכון עם המשאבים הנכונים. 

בקרה עצמית תוך כדי תהליך חשובה להצלחה של כל תהליך. בעולם הרפואה למשל, משתמשים באמצעי שנקרא "פסק זמן". רגע לפני ניתוח, לחץ, כל הציוד פרוס, החולה על המיטה, כל הצוות עוצר ומוודא שלושה דברים חשובים: האם החולה הוא באמת החולה שאני אמור לטפל בו? האם הניתוח שאני מכיר הוא באמת הניתוח שהחולה הזה אמור לבל? והאם אני בטוח שאני יודע איפה אני מבצע את הניתוח?

גם בתהליך רכישת הדירה אנחנו נשתמש באמצעי הזה - "פסק זמן", כדי לבדוק האם הנכס שראינו הוא באמת הנכס שאנחנו צריכים? האם אנחנו יכולים לעמוד במחיר הנכס הזה ויש לנו מספיק הון עצמי בשביל לבצע את הרכישה? האם אנחנו משאירים לנו מרווח בטחון כספי לבלת"מים (בלתי מתוכננים) 

רק אחרי שענינו על כל השאלות הללו אנחנו יכולים להמשיך בתהליך. 

אבל רגע, איך נדע שזה באמת הנכס שאנחנו צריכים? איך נדע להעריך את ההון העצמי שלנו מול מחיר הנכס? איך נדע שיש לנו מספיק כסף כדי להשאיר בצד למקרים חריגים? 

 

לכל השאלות האלו יש תשובה אחת - תכנון נכון!

 

תהליך תכנון רכישת הנכס חייב להתחיל בישיבה מסודרת של "דירקטוריון הבית", בישיבה הזו מנהלים שיחה פתוחה ולא מתפשרת על שני נושאים עיקריים:

1. מה אנחנו חייבים שיהיה בבית שנקנה?

הכוונה היא לצרכים בסיסיים שלכם, למשל, אם אתם מצפים לתינוק או חושבים על הרחבת המשפחה לאחר הכניסה לבית, אולי בית בקומה שלישית בלי מעלית פחות רלוונטי עבורכם. או אם אתם משפחה צעירה, אולי מגורים באיזור ותיק ללא בתי ספר וגנים בסביבה יהיה פחות אטרקטיבי עבורכם.. בקיצור, אתם מבינים את הרעיון. אחרי שרושמים את כל הצרכים שלכם, עוברים אחד אחד ומחליטים על איזה צורך אפשר להתפשר ועל איזה צורך אי אפשר להתפשר. לדוגמא: רוכש שמתנייד על כיסא גלגלים, לא יכול לוותר על מעלית או כניסה ישירה לבית מפאת מוגבלותו, אבל הוא כן יכול להתפשר על דברים אחרים כמו מרפסת למשל. 

2. כמה כסף יש לנו כדי להתחיל את התהליך? 

נושא חשוב מאין כמוהו הוא המימון אותו אנחנו מקצים לטובת העסקה. מכל הכסף שצברתי וחסכתי עד כה, אני מפריש 15-20 אחוזים לבלת"מים והנה לכם ההון העצמי העומד לרשותכם. 

בעזרת הסכום שיש לכם תוכלו לדעת מה גובה המשכנתא שתוכלו לקבל בבנקים השונים. ניתן להיעזר במחשבונים שיש באתרי הבנקים המסווגים לפי סוג העסקה וגובה ההחזר החודשי הרצוי. 

רק אחרי שיש רשימה מסודרת של הצרכים שלכם ואתם יודעים כמה כסף יש לכם ביד - אפשר להתחיל לחפש את הדירה המתאימה לכם. 

בהצלחה!