מהי ריבית הפריים?

ריבית הפריים (Prime Rate) היא צורת התמחור המקובלת ביותר בעסקאות פיננסיות שונות והיא נקבעת על ידי הבנק או המוסד המלווה (נקרא גם: "גורם מלווה").

בהלוואות, הגורם המלווה מבסס את הריבית אותה הוא דורש עבור ההלוואה בעזרת מרכיב הפריים. בישראל, מרכיב הפריים הוא קבוע – ריבית בנק ישראל + 1.5% מרווח בנקים.

נכון ליום כתיבת המאמר ריבית בנק ישראל עומדת על 0.25% ולכן ריבית הפריים עומדת על 1.75%. נתון זה הוא בר שינוי בתדירות של בין חודש לחודשיים, כפי שמפרסמת הועדה המוניטרית של בנק ישראל (לפרסומי הועדה לחץ כאן).

חשוב להכיר את מרכיב הפריים במשכנתאות מכיוון שיש לו יתרונות רבים, זאת על אף תדירות השינוי שלו. בין היתר, היתרון הבולט של מרכיב זה הוא שבניגוד למרכיבים או מסלולים אחרים במשכנתא, מסלול הפריים לא מתייקר בתקופות שונות. זאת אומרת שבניגוד למסלול עם ריבית קבועה לדוגמה, בה ככל שטווח השנים גבוה יותר כך הריבית עולה, אחוז הריבית במסלול הפריים נשאר פחות או יותר זהה לתקופות ארוכות וקצרות כאחד. בנוסף, יתרון משמעותי של מרכיב הפריים במשכנתא הוא שבכל עת ניתן לפרוע את כל המסלול או חלק ממנו ללא עמלות פירעון מוקדם (בעמידה בתנאי הודאה מוקדמת וכו').

מצד שני, חשוב לזכור שמרכיב הפריים נקבע לפי עוגן חיצוני (ריבית בנק ישראל) שמגיב לשינויים במשק ויכול לעלות בקצב מהיר בתקופה קצרה (בסוף שנת 2018 הצפי היה עלייה לרמה של 2.5% תוך שנתיים).

נגיד בנק ישראל לשעבר, מר סטנלי פישר, ראה במרכיב הפריים סיכון לנוטלי ההלוואות. על מנת למזער את הסיכון הכרוך בחשיפה לתדירות שינוי ריבית גבוהה שכזו הוא קבע בזמנו מגבלה על הבנקים וכיום הבנקים לא יאשרו ולא יבצעו משכנתא שבה יש יותר משליש מהסכום בריביות משתנות שתדירות השינוי שלהן נמוכה מחמש שנים.

לסיכום, ריבית הפריים היא ריבית שחשופה לשינויים בתדירות הגבוהה ביותר. יחד עם זאת, בשנים האחרונות היא נשארת בשפל והצפי לעלייתה בשנת 2019 נבלם כתוצאה מתנועות בשוק העולמי. נכון לרגע זה ניצול של שליש מהמשכנתא בריבית הפריים הוא צעד נבון יחסית, אך יש לבצע מעקב מתמיד אחר הנחיות בנק ישראל ופרסומי הועדה המוניטרית.

מעקב שכזה מבוצע יום יום, שעה שעה על ידי יועץ משכנתאות פרטי. מומלץ להיעזר ביועץ אשר עוקב אחר מצב השוק ומעדכן את לקוחותיו באופן שוטף.

לקוחותינו יודעים שבכל שינוי במרכיב הפריים מוצגת להם בצורה ברורה ההשפעה של השינוי על גבי המשכנתא שלהם. כך, עם נתונים מדויקים וייעוץ אישי הם מצליחים לקבל החלטות נכונות יותר באשר לניהול המשכנתא שלהם.

לייעוץ אישי ומעקב אחר תיק המשכנתא שלכם מלאו את הפרטים בטופס

שלכם,

עמית נוריאני, יועץ משכנתאות
ומומחה לאסטרטגיה כלכלית למשפחה