Stocks

המגזין לכלכלה פרטית

בדיקות חשובות לפני רכישת נכס

לירז שבח-ביטון, עו"ד ומגשרת 
מומחית בדיני נדל"ן, חוזים וגישור.

20200211_145037.jpg

משכנתא היא עניין מורכב עבור רוב האנשים בישראל. בהיעדר הנחלת ידע לאוכלוסייה, לרוב הלקוחות מתרכזים באחוזי הריבית בהלוואה ולא במבנה הכולל שלה. טעות קריטית זו מובילה למשכנתאות מסוכנות ויקרות. במאמר זה ריכזתי עבורכם 7 דברים שאתם חייבים להכיר לפני שאתם ניגשים לבנק למטרת נטילת משכנתא כדי להימנע מטעויות מסוג זה ולהגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורכם:

Depositphotos_25784359_xl-2015.jpg

מתי להתחיל תהליך לקיחת משכנתא?:

יש דיון סוער בנושא זה בין קולגות ובין אנשי מקצוע שונים. לכאורה, השלב האידיאלי להתחיל תהליך הוא כאשר החלטנו על נכס שאותו אנו מעוניינים לרכוש ואנחנו ממש עומדים לפני חוזה מכר. בשלב כזה מדובר על טווח זמן של פחות או יותר חודש. לעומת זאת, יש אינדיקציה ממגוון מקורות לכך שתהליך נכון של מו"מ עם הבנקים על תנאי ההלוואה לא יתקיים כראוי במסגרת זמן קצרה שכזו וההמלצה היא להתחיל את התהליך כשלושה חודשים לפני החתימה על החוזה כאשר אנחנו מחשבים את סכום המשכנתא המבוקש לפי גובה ההון העצמי אותו הצלחנו לגייס.

צריך לשים לב תמיד

כשניגשים לבד...

בשעה טובה ומוצלחת הגעתם ליעד, חסכתם, התאמצתם ומצאתם את בית חלומותיכם.

אך לפני שתגיעו ליום המיוחל בו תחתמו על הסכם הרכישה, חשוב שתדעו כמה דברים חשובים-על קצה המזלג!

lawer.png

התקשרות עם עו"ד

 

מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה במקרקעין בשלב מוקדם ככל האפשר על מנת להתייעץ עמו בנושאים שונים שיסייעו לכם בקבלת ההחלטות, כגון בהיבטים הקשורים במיסוי ותכנוני מס, היבטים הקשורים במשכנתא, קבלת ייעוץ  ובדיקות ראשוניות ביחס לדירה ו/או דירות שעומדות על הפרק, ליווי בשלבי המשא ומתן ועוד. בהמשך, עורך הדין יבצע מו"מ אודות תנאי הסכם המכר עליו תחתמו, עם עורך הדין המייצג את הצד השני העסקה. הוא ישמור על האינטרסים שלכם ויצור מעטפת המגנה עליכם מבחינה משפטית.

אישור עקרוני למשכנתא 

 

במידה ובכוונתכם ליטול משכנתא למימון רכישת הדירה, רצוי שתערכו סקר שוק בין הבנקים השונים בעזרת יועץ משכנתאות, אשר יערוך עבורכם את הבדיקות הנדרשות וישיג עבורכם את המשכנתא עם התנאים המיטביים, המתאימה לצרכים שלכם ויכולתכם הכלכלית ויפעל לקבלת אישור עקרוני. חשוב לדעת כי תוקפו של האישור העקרוני מוגבל בזמן. לאחר קבלת האישור העקרוני, צאו לבדיקה מול כמה בנקים שונים, קיימים פערים בין הבנקים השונים בשיעורי הריבית וחיסכון בכמה עשיריות האחוז עשויים להניב חיסכון של כמה עשרות אלפי שקלים ויותר, במשך תקופה של עשרים וחמש עד שלושים שנה.

ביצוע סקר שוק בעזרת יועץ משכנתאות עשוי להשיג לכם משכנתא עם תנאים המתאימים לצרכים וליכולות שלכם

check.png

בדיקות מקדמיות

 

לא תרצו לקנות חתול בשק. לכן, פנו לעורך דין על מנת שייבצע בדיקות מקדמיות בנוגע לדירה, לרבות בדיקת המצב המשפטי והמצב התכנוני של הדירה, ויחל במשא ומתן עם עורך הדין של המוכר לגיבוש הסכם המכר בין הצדדים.

במקרים מסוימים, ובפרט כאשר קיים חשש לליקויים בדירה, ניתן ומומלץ להזמין חוות דעת הנדסית בטרם החתימה על ההסכם. פעולה זו עשויה לחסוך לכם מתח רב, הוצאות מיותרות וסחבת בירוקרטית בהמשך.

מס רכישה 

 

מס רכישה הוא מס אותו משלם רוכש נכס מקרקעין למדינה בעבור ביצוע עסקת הרכישה. רוכש זכות במקרקעין מחויב בתשלום מס רכישה, ששיעוריו מחולקים למדרגות המתעדכנות אחת לשנה.

קיימים שיעורי מס שונים עבור דירת מגורים המוגדרת כדירה יחידה (כולל דירה של משפרי דיור), עבור דירות נוספות מעבר לדירה המוגדרת כדירה יחידה ועבור זכויות במקרקעין שאינן מיועדים למגורים (מסחר, חקלאות וכד'). במשרדנו המתמחה במיסוי מקרקעין, נוכל לבצע את בדק הבית הנכון והראוי, ולהפחית את תשלומי מס הרכישה ולא אחת אף לפטור אתכם מתשלום!!

לסיכום:

הליך רכישת דירה הינו הליך מרגש לו ציפיתם זמן ממושך, על מנת שהוא אכן יעבור בצורה חלקה ובטוחה, ישנה חשיבות מכרעת בבחירת אנשי מקצוע דייקנים ואיכותיים אשר יבצעו את עבודתם בצורה נאמנה ומקצועית. במשרדנו אנו משקיעים מאמצים רבים ויחס אישי לכל לקוח מתוך הבנה כי ביכולתנו להפוך את הליך רכישת לפשוט ובטוח יותר

,nubv kpryh fu,c.png

על הכותבת:

עו"ד ומגשרת לירז שבח-ביטון, בוגרת לימודי משפטים LL.B  במכללת נתניה, סיימה לימודיה בשנת 2013, כמו כן מוסמכת לערוך ייפוי כוח מתמשך ע"י האפוטרופוס הכללי ובעלת תעודת גישור . עוסקת בדיני נדל"ן ומקרקעין, ליווי בתהליכי רכישה של דירות מקבלן, דירות יד שניה, עריכת חוזים עסקיים, עריכת צוואות, הסכמי ממון, ייפוי כוח מתמשך וגישור.

ליווי לקוחותיה של עו"ד שבח-ביטון ברכישת ו/או מכירת דירה, הוא ליווי צמוד ומקצועי, כאשר ניסיונה העשיר, נאמנותה ללקוח, ודייקנותה חרוטים על דגלה.

משרדה של עו"ד לירז שבח ביטון מבטיח ללקוחותיו תהליכי רכישה ומכירה מהירים ובטוחים ללא פשרות!

כרטיס ביקור.jpg

מאמר זה נכתב לצורכי העשרה בידע בלבד. אין לייחס לאמור במאמר זה משום הנחייה, ייעוץ, או הכוונה אישית. מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. מאמר זה מהווה קניין רוחני וכל הזכויות שמורות לבעלי אתר זה. אין להעתיק או לצלם את המאמר ו/או חלקים ממנו ו/או תוכן הנגזר ממנו ואין לבצע בו שימוש מסחרי.